Odzyskiwanie daych z dysków przenośnych

Odzyskiwanie danych z dysków przenośnych to spora część pracy naszego laboratorium. Do przenośnych nośników danych możemy zaliczyć:

  • Zewnętrzne dyski twarde z interfejsem USB
  • Pendrive
  • Karty pamięci

Dyski zewnęrzne stanowią jedną z największych grup nośników, które ulegają awariom. Dzieje się tak ze względu na charakter ich pracy. Jako, że są to urządzenia przenośne, użytkownicy nie zdają sobie sprawy z tego, że defakto są to zwykłe dyski twarde zamknięte w obudowie z elektroniką pozwalającą na połączenie ich z komputerem za pomocą kabla USB. Dyski te więc są poddawane często wstrzonsom, ulegają upadkom, są odłączane od zasilania zanim głowice zaparkują w bezpiecznej strefie. To wszystko wpływa na ich rzywotność oraz ilość awarii. Dyski zewnętrzne mają przeważnie duże pojemności i mylnie przechowywanie danych na tych nośnikach jest pstrzegane jako backup. W przypadku awarii szybko okazuje się, że była to jedyna kopia danych. Odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych to przeważnie naprawa usterek mechanicznych związanych z uszkodzeniem głowic lub ich rozkalibrowaniem.

Kolejna grupa urządzeń przenośnych to Pendrive - są to małe elektroniczne urządzenia, w których dane są przechowywane w kościach pamięci. Obecne urządzenia są szybsze, ale i mniej trwałe, co wynika ze stosowanych ukłądów pamięci. Podobnie jak w dyskach zewnętrznych także i tu przetrzymywanie danych jest mulne z posiadaniem kopii zapasowych. Odzyskiwanie danych z Pendrive jest niezwykle pracochłonne i kosztowne szczególnie w porównaniu z ich ceną.

Oststnia grupa to karty pamięci - są one stosowane w wielu urządzeniach, jak aparaty, telefony, kamery, drony, urządzenia przemysłowe, do przechowywania danych. Ich konsrukcja jest bardzo zbliżona do pendrive a różnią się jedynie interfejsem. Odzyskiwanie danych z kart pamięci wiąże się również z dużą ilością pracy i kosztami.

Obecnie na rynku nie ma urządzeń które gwarantują 100 % bezpieczeństwa dla danych klientów. Z tego względu warto sstematycznie wykonywać kopie zapasowe, szczególnie jeśli posiadane dane są dla użytkownika ważne.

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Modzelewskiego 63, lokal U5. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl