Odzyskiwanie danych z dysków przenośnych

Odzyskiwanie danych z dysków przenośnych to spora część pracy naszego laboratorium. Do przenośnych nośników danych możemy zaliczyć:

  • Zewnętrzne dyski twarde z interfejsem USB
  • Pendrive'y
  • Karty pamięci

Dyski zewnętrzne stanowią jedną z największych grup nośników, które ulegają awariom. Dzieje się tak ze względu na charakter ich pracy. Jako że są to urządzenia przenośne, użytkownicy nie zdają sobie często sprawy z tego że, de facto są to zwykłe dyski twarde zamknięte w obudowie z elektroniką, pozwalającą na połączenie ich z komputerem za pomocą złącza USB. Urządzenia te są więc poddawane często wstrząsom, ulegają upadkom, są odłączane od zasilania zanim głowice zaparkują w bezpiecznej strefie. To wszystko wpływa na ich żywotność oraz ilość awarii. Mają one przeważnie duże pojemności, a przechowywanie danych na tych nośnikach jest mylnie postrzegane jako backup. W przypadku awarii, bardzo często okazuje się że, była to jedyna ich kopia. Odzyskiwanie danych z dysków zewnętrznych to przeważnie naprawa usterek mechanicznych, związanych z uszkodzeniem głowic lub ich rozkalibrowaniem.

Kolejna grupa urządzeń przenośnych to pendrive'y - są to małe elektroniczne urządzenia, w których dane są przechowywane w kościach pamięci flash. Obecne urządzenia są szybsze, ale i mniej trwałe, co wynika ze stosowanych układów pamięci. Podobnie jak w dyskach zewnętrznych także i tu przetrzymywanie danych jest mylone z posiadaniem kopii zapasowych. Odzyskiwanie danych z pendrive'ów jest niezwykle pracochłonne i kosztowne, szczególnie w porównaniu z ich ceną.

Ostatnia grupa to karty pamięci - są one stosowane do przechowywania danych w wielu urządzeniach takich jak aparaty, telefony, kamery, drony, urządzenia przemysłowe. Ich konstrukcja jest bardzo zbliżona do pendrive'ów a różni się jedynie interfejsem. Odzyskiwanie danych z kart pamięci wiąże się również z dużą ilością pracy i wysokimi kosztami.

Obecnie na rynku nie ma urządzeń, które gwarantują 100% bezpieczeństwa danym ich właścicieli. Z tego względu warto systematycznie wykonywać kopie zapasowe, szczególnie jeśli posiadane dane są dla użytkownika ważne.

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Opaczewska 43, lokal U8. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl