Wymiana głowic w dysku twardym.

Uszkodzenie głowic dysku twardego to najpoważniejsza awaria, jaka może się przytrafić w tego typu nośnikach. W związku z tym, odzyskiwanie danych w takich przypadkach, jest niestety dość kosztownym i pracochłonnym procesem.

Awarie zespołów głowic można podzielić na dwie kategorie:

  1. Mechaniczne uszkodzenia, dotyczące mikrostruktur na powierzchni modułów odczytująco-zapisujących poszczególnych głowic. Powodowane są one najczęściej, przez upadek dysku lub narażenie go na wstrząsy podczas pracy. Takie usterki zdarzają się również, w mocno wyeksploatowanych dyskach, po bardzo dużej ilości przepracowanych godzin.
  2. Elektryczne uszkodzenia dotyczą natomiast przedwzmacniacza (ang. preamplifier). Jest to niewielki układ scalony, zamontowany na ramieniu głowic dysku. Jego zadaniem jest wzmocnienie sygnałów odczytanych przez poszczególne głowice, oraz ustalanie kolejności ich cyklu pracy.

Objawy wskazujące na możliwość uszkodzenia głowic dysku, to przede wszystkim niepokojące, nietypowe dźwięki wydobywające się z jego wnętrza, po podłączeniu zasilania. Zazwyczaj jest to cykliczne klikanie, chrobot lub cykanie. W niektórych modelach nośników, po wydaniu kilku dźwięków, dysk przestaje obracać talerzami i przechodzi w tryb pracy serwisowej.

Jak przywrócić do prawidłowej pracy dysk twardy z uszkodzonymi głowicami?

Gdy dojdzie do awarii głowic dysku, powodującej utratę dostępu do danych, wiele osób szuka taniego sposobu naprawy niesprawnego nośnika. Niestety, takie rozwiązania nie istnieją. Ze względu na specyfikę produkcji dysków twardych, każdy z nich jest indywidualnym urządzeniem. Identyczne oznaczenie modelu niestety nie oznacza, że głowice z dwóch egzemplarzy będą wymienne między sobą.

Gęstość zapisu danych jest obecnie tak duża, że każda sztuka dysku twardego jest po wyprodukowaniu, poddawana kalibracji. W tym procesie, tworzone są specjalne dane na powierzchniach talerzy, służące synchronizacji sygnałów, natomiast w oprogramowaniu wewnętrznym (ang. firmware) zapisywane są indywidualne parametry kalibracyjne, związane np. z fizycznym ułożeniem modułu odczytująco-zapisującego na ramieniu każdej z głowic.

W związku z powyższym, aby dopasować nowe głowice, odpowiadające parametrami oryginalnym, uszkodzonym, należy dysponować oprogramowaniem umożliwiającym odczytanie odpowiednich parametrów. W wielu konstrukcjach, możliwa jest też ich modyfikacja, tak aby uzgodnić je z właściwościami nowych głowic. Takimi specjalistycznymi rozwiązaniami, ze względu na ich cenę, dysponują tylko profesjonalnie firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych.

Ponadto, w trakcie wymiany głowic należy zapewnić atmosferę bezpyłową, poprzez zastosowanie komór laminarnych (wewnątrz których wykonywane są operacje wymagające otwarcia pokrywy dysku) oraz pomieszczeń o wysokiej czystości (w których przeprowadza się takie prace).

Dobór odpowiednich głowic, ale przede wszystkim sama ich wymiana, wymagają odpowiednich narzędzi i dużego doświadczenia. Są one bowiem tak bardzo precyzyjnymi i delikatnymi elementami, że kalibracja ich położenia, w stosunku do ścieżek, na których zapisywane są, na powierzchni talerzy dane, dokonywana jest w skali mikrometrów.

Jeśli mają Państwo problem z dyskiem twardym, zapraszamy do naszego laboratorium, na bezpłatną analizę jego stanu oraz wycenę odzyskiwania danych.

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Opaczewska 43, lokal U8. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl