Brak dostępu do danych, WD My Passport - odzyskiwanie danych

Western Digital, to znany amerykański koncern, który od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku zajmuje się technologią półprzewodnikową i produkcją magnetycznych dysków twardych (HDD), a także projektuje, produkuje i sprzedaje urządzenia do centrów przechowywania danych i usług w chmurze.

Od jakiegoś czasu, firma zajmuje się też produkcją i sprzedażą przenośnych dysków USB. Przenośny dysk twardy, to nic innego jak mały dysk magnetyczny umieszczony w specjalnej kieszeni, która jest wyposażona w odpowiedni kontroler i złącze USB.

We wcześniejszych wersjach, we wnętrzu obudowy montowane były zwykłe dyski laptopowe w formacie 2,5” wraz z dodatkową płytką z kontrolerem i złączem USB. Dzięki takiemu elementowi, dysk z interfejsem SATA można było podłączać do komputera przez port USB. Od pewnego czasu stosowane są dyski, wyposażone w dedykowany kontroler i złącze zintegrowane z elektroniką dysku.

Wielu klientów pokochało to rozwiązanie. Zaczęli używać tych dysków jako przenośne centrum swoich najważniejszych danych i kopii bezpieczeństwa (backupów). Łatwe w użytkowaniu, lekkie, pojemne i niedrogie dyski z interfejsem USB stały się nieodzownym elementem w każdym domu czy firmie.

Niestety tak jak każdy magnetyczny dysk twardy, urządzenie WD My Passport ma typowe wady tej technologii. Przede wszystkim, jest nim brak odporności na uderzenia i upadki, powodujące uszkodzenia powierzchni magnetycznych oraz głowic.

Często trafiają do nas klienci, którym taki dysk zewnętrzny odmówił posłuszeństwa, w wyniku czego, tracą dostęp do ważnych danych - dokumentów, często zawierających wrażliwe informacje, zdjęć rodzinnych, czy filmów. Na ogół klienci nie zdają sobie sprawy z wad zastosowanego rozwiązania i przechowują na zewnętrznych napędach USB najważniejsze dane. Wynika to z wygody i łatwości dostępu do zapisanych na nich danych. Dopiero w przypadku awarii takiego dysku, okazuje się że, nie są to urządzenia wieczne i do jak ważnych danych stracili dostęp.

Najczęstsze awarie dysków WD My Passport uniemożliwiające dostęp do danych:

  • uszkodzenie głowic (lub ich wzmacniaczy)
  • uszkodzenie sektorów strefy serwisowej
  • uszkodzenie głowic lub talerzy w wyniku uderzenia
  • zablokowanie dysku
  • uszkodzenia związane z zasilaniem elektroniki
  • uszkodzenia kontrolera USB

Odzyskiwanie danych z dysku WD Passport

Odzyskiwanie danych z tego typu urządzeń USB, przede wszystkim wymusza zastąpienie komunikacji poprzez interfejs USB, komunikacją poprzez standardowy interfejs SATA. Wymaga to wyjęcia dysku ze środka obudowy. Dopiero wtedy można podłączyć go do specjalnego kontrolera, który umożliwia precyzyjną identyfikację usterki. Dalszy tryb postępowania jest niemal identyczny jak w przypadku zwykłych dysków SATA w formacie 2,5”.

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Opaczewska 43, lokal U8. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl