WD My Book Sieciowy magazyn danych (NAS), a odzyskiwanie danych

Serwer NAS to w zasadzie komputer posiadający swój własny procesor, pamięć, system operacyjny oraz aplikacje do zarządzania magazynem danych. Jak w każdym tego typu złożonym urządzeniu mogą pojawić się problemy z dostępem do danych czego często doświadczają nasi klienci

Dostęp do danych w tego typu urządzeniach może być zakłócony gdyż:

  • Urządzenia te pozwalają na edytowanie i zapisywanie plików z dowolnego miejsca na świecie w zasięgu połączenia internetowego. Dzięki wydajnym podzespołom pozwalają również na wzajemne udostępnianie plików różnym użytkownikom przez sieć WAN.
  • Każdy z użytkowników może popełnić błąd lub nie przywiązywać należnej uwagi zabezpieczeniom.

-Taki magazyn danych służy często również jako kopia zapasowa dla podłączonych komputerów. W wielu przypadkach wszystko odbywa się automatycznie, co sprawia, że mały błąd oprogramowania może skutkować tym, że kopia nie zostanie wykonana.

-Urządzenia tego typu są reklamowane jako doskonałe zabezpieczenie danych poprzez wielopoziomowe szyfrowanie i różne konfiguracje RAID. Producent postawił też na tworzenie kopii zapasowych w chmurze, albo za pośrednictwem chmury, za pomocą dedykowanych aplikacji.

Jednak trzeba zawsze założyć, że żadna , nawet złożona technologia nie zabezpieczy skutecznie danych przed wszystkimi zagrożeniami. W związku z tym w serwerach NAS stosuje się różne rozbudowane zabezpieczenia - konfiguracje RAID (wysoka dostępność i ochrona przed utratą plików w wyniku awarii), szyfrowanie czy mechanizmy kontroli dostępu. Jednak zawsze istnieje realne niebezpieczeństwo utraty danych.

Serwery NAS stworzono również, aby zapewnić jak największą przestrzeń do magazynowania danych i wydajność transmisji.

Dlatego też podstawowym elementem takiego serwera jest kontroler RAID. Ma on za zadanie zrealizowanie takiego połączenia niezależnych dysków fizycznych, że tworzą jeden logiczny wolumin. Realizacja takiej macierzy ma dodatkowo na kilka sposobów zabezpieczyć dane na wypadek awarii (mirroring, parzystość, hotspare) i zwiększyć przepustowość transferu danych, a odpowiednia konfiguracja RAID zabezpiecza dane przed utratą w wyniku awarii.

Trzeba natomiast zaznaczyć, że RAID nie chroni plików przed utratą w wyniku błędów ludzkich - nieplanowego czy świadomego skasowania, czy też zmanipulowania (np. przez wirusa) .

Poza tymi przypadkami zdarzają się też awarie innego typu - uszkodzenia kilku dysków na raz lub błędy w administracji serwerem, co również często kończy się odzyskiwaniem danych z RAID. W ciągu dwudziestu trzech lat działalności spotykaliśmy się z takimi przypadkami nader często.

Nawet w najnowszych rozwiązaniach serwerów NAS i ich zaawansowanym funkcjom kopii zapasowych zdarzają się wyżej wymienione problemy.

Dyski sieciowe WD My Book sprawiają podczas odzyskiwania danych kilka dodatkowych problemów. W większości serwerów NAS system plików oparty jest o linux lub ZFS. Natomiast firma Western-Digital zastosowała w swoich rozwiązaniach modyfikację systemu Android co powoduje dodatkową pracę w procesie przywracania danych. Zapraszamy również na naszą stronę https://www.rrl.com.pl

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Opaczewska 43, lokal U8. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl