Odzyskiwanie plików wideo z rejestratorów DVR.

W ostatnich latach, upowszechniły się cyfrowe rejestratory wideo (ang. Digital Video Recorder – DVR). Spowodowane jest to pojawieniem się na rynku relatywnie tanich konstrukcji rejestratorów i kamer, produkowanych w Chinach. Znaczącym czynnikiem było również, rozpowszechnienie przesyłu danych, pomiędzy kamerami i rejestratorami, za pomocą infrastruktury Ethernet. W obiektach posiadających okablowanie strukturalne, przystosowane do przesyłu zasilania poprzez Ethernet (ang. Power over Ethernet – PoE), nakłady pracy i środków, konieczne do poniesienia podczas montażu lub zmian konfiguracji systemu monitoringu, spadły do absolutnego minimum.

Jako że cena infrastruktury systemów monitoringu zachęca do czynienia oszczędności, także w momencie wyboru nośników przechowujących materiał wideo, dyski z rejestratorów DVR są popularnym rodzajem nośników, trafiających do naszej firmy, w celu odzyskania danych po ich awarii. Dodatkowo, przypadki w których wymagane jest profesjonalne zabezpieczenie nagrań do celów dowodowych, są nierzadkim typem prac, wykonywanych w naszej firmie, w ramach usług z zakresu informatyki śledczej.

Na polskim rynku dominują rozwiązania firmy DAHUA i HIKVISION. Jednak lista producentów jest bardzo długa i każdy znajdzie firmę, oferującą wymagane przez niego funkcje systemu, w cenie mieszczącej się w granicach planowanego na ten cel budżetu. Liczba możliwych do zaimplementowania opcji jest naprawdę ogromna – od rozpoznawania sylwetek osób w obrazie, przez wydobywanie z obrazu tablic rejestracyjnych pojazdów i dekodowanie ich zawartości do tekstowej postaci, po systemy identyfikujących poszczególne osoby, w tym rozpoznające twarze.

Ważnym aspektem odzyskiwania danych z rejestratorów wideo, jest użycie odpowiedniego oprogramowania. Wynika to ze stosowania autorskich systemów plików, poddawanych często modyfikacjom przez poszczególnych producentów. Co ciekawe, większość chińskich rejestratorów bazuje na systemie operacyjnym Linux. Systemy plików w nich zastosowane, nie mają jednak wiele wspólnego ze standardowymi ich typami, takimi jak FAT, EXT czy XFS, używanymi w innych rozwiązaniach opartych na Linuksie. Nie są one również tworzone w sposób otwarty, a ich specyfikacje techniczne nie są udostępniane.

Dwoma najczęściej stosowanymi, podstawowymi rodzinami systemów plików są DHFS i WFS (w wielu wersjach i modyfikacjach). Na kolejnych wersjach pierwszego, opierają się produkty firmy DAHUA. Wspomniany wcześniej HIKVISION, stosuje własny system plików, podobnie Uniview, iCatch, HUAYI, AVTECH, ZENO, IVR (Infinity), RAYSHARP, czy ZHILING. Większość z tych systemów plików zapisuje oprócz bloków strumienia wideo metadane. Są to między innymi czas rozpoczęcia nagrywania, długość nagrania, czy kanał video poprzez który, nagranie dociera do rejestratora. W części z nich, zapisywane są również logi zdarzeń systemowych, takich jak nieudane logowania do systemu lub problemy z zapisem danych, związane z powstaniem błędnych sektorów na dysku twardym.

Gdyby chcieć wspomnieć wszystkie możliwe kombinacje systemów plików i producentów, trzeba by wspomnieć jeszcze o: FS3.2, KSF, JF, IFV, QVFS, WFSEXT1, SD-MDVR, JVSSV7, TDFS, IDIS, czy TP-Link, Jemsay, Jovision, Juanvison, Tiandy, TianMin, Kouoer, Hisome, Keeper, D-max, Eagle, iVenaydr, Novus, Tango, Uware8K, Lorex, Acegear, ZView, BlueSky, Uware, lub MCG, VVF, HYAV, HBGK, BLWAPE, SWANN, Zhongldun, KSF_DC, FHDRH, Common, STREAMING, a i tak nie wymieni się wszystkich możliwych kombinacji.

W związku z tak wielką liczbą możliwych wariantów, jedynie profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem danych, są w stanie zaoferować pełne wsparcie dla wszelkich zastosowanych rozwiązań, w produktach różnorakich producentów. Z przyjemnością możemy Państwu zapewnić taką właśnie, pełną obsługę w naszym laboratorium.

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Opaczewska 43, lokal U8. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl