Odzyskiwanie danych z WD30efrx w serwerze NAS QNAP TS-451U

Seria dysków WD RED to specjalne modele przystosowane do pracy w serwerach NAS i RAID.

Ich konstrukcja została zmieniona w stosunku do standardowych dysków dedykowanych dla użytkowników domowych:

  • Są bardziej wytrzymałe – przystosowane do pracy przy dużych obciążeniach transferem danych,
  • Są wyposażone w dodatkowe czujniki wstrząsu, które reagują w przypadku nawet najmniejszych wibracji dostosowując odległość głowic od talerzy w celu zapobieżenia ich zderzenia.
  • Mają zwiększone parametry transferu danych.
  • Mogą pracować 24 godziny na dobę
  • Są wyposażone w technologię NASWare, która pomaga w implementacji dysków do dotychczasowych systemów RAID.

Jednak nawet w przypadku tych dysków zdarzają się problemy. Mieliśmy jakiś czas temu przypadek odzyskiwania danych z serwera Qnap , w którym funkcjonował system RAID 1.

Klient oczywiście był przekonany, że jego dane na tym serwerze są bezpieczne, gdyż RAID 1 kopiował wszystkie dane pomiędzy dwa dyski WD30frx. Serwer był podłączony i pracował non stop bez większych problemów do momentu upgrade firmware. Każdy Serwer NAS ma własne wewnętrzne oprogramowanie, które służy do zarządzania nim i konfiguracji.

Część tego oprogramowania jest przechowywana w pamięci wewnętrznej serwera, a część na dyskach serwera. Klient przyznał, że nie pilnował, czy upgrade przebiegł pomyślnie. Po restarcie serwera już nie było dostępu do danych. Serwer się nie uruchomił.

Kiedy Klient przyniósł serwer do naszego laboratorium sugerował, że może to być związane z tym upgrade. Rzeczywiście na pierwszy rzut oka wyglądało na to, że dyski są sprawne i są na nich dane. Jednak po dogłębnej analizie okazało się, że oba mają po kilka Bad Sektorów. Prawdopodobnie w miejscu gdzie funkcjonował system serwera. Po upgrade niestety już nie dał rady się uruchomić, co spowodowało brak dostępu do danych.

W naszym laboratorium udało się uzyskać dostęp do danych na dyskach i odtworzyć ich zawartość pomijając uszkodzone sektory. Z powyższego wynika, że nawet najlepsza technologia może nie zapobiec niektórym usterkom i mimo zabezpieczenia danych przez ich zdublowanie, można je utracić.

Wielokrotnie odzyskiwaliśmy już dane z macierzy RAID1, które często służyły użytkownikom jako backup. Niestety nieskuteczny.

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Opaczewska 43, lokal U8. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl