Karty CompactFlash - nośniki danych z urządzeń przemysłowych.

Dość nietypowymi, ze względu na zawarte systemy operacyjne i dane, choć na szczęście nie ze względu na zastosowane konstrukcje, są nośniki z komputerów sterujących, stosowanych w przemyśle.

W starszych typach urządzeń, o bardziej budżetowych rozwiązaniach, montowano zazwyczaj karty Compact Flash, ze względu na zgodność ich interfejsu, z tym w dyskach PATA (IDE). Stosowane były do tego celu, (i są nadal) odpowiednie przejściówki.

W droższych modelach, najczęściej montowano dyski SCSI. Z czasem, gdy technologia SCSI zaczęła być wypierana z rynku, oraz w związku z coraz lepszą żywotnością pamięci flash, spadkiem cen tego typu nośników, a przede wszystkim wstrząsoodpornością i energooszczędnością, karty CF stały się jednym z bazowych nośników danych w systemach sterowania przemysłowego, opartych o komputery klasy PC.

Płyty główne, komputerów do zastosowań przemysłowych, zaczęły mieć nawet montowane odpowiednie złącza kart CF, zamiast lub wraz ze standardowymi złączami PATA.

Nawet w najnowszych rozwiązaniach, pracujących w oparciu o interfejsy SATA, bywają stosowane specjalne przejściówki. Pozwalają one podpiąć kartę Compact Flash do interfejsu SATA. Ze względu na ugruntowaną pozycję technologii kart CF na rynku rozwiązań przemysłowych, oraz oferowane bezpieczeństwo danych, wspomniane przejściówki są stosowane jako zastępstwo kart CFast - nowych następców kart Compact Flash, mających interfejs zgodny z SATA.

Dość często, użytkownicy posługujący się jednostką sterującą, mają do dyspozycji tylko panel dotykowy, wyświetlający odpowiedni interfejs. Komputery przygotowane są tak, by po uruchomieniu systemu operacyjnego, od razu załadować oprogramowanie sterujące i wyświetlić odpowiedni interfejs. W celu dokonania naprawy systemu operacyjnego lub jego modernizacji, trzeba uruchomić taki komputer sterujący, w odpowiednim trybie. Gdy jednak uszkodzeniu ulega nośnik (w tym przypadku karta CF), uruchomienie samego systemu operacyjnego może się nie powieść.

Przemysłowej jakości karty CF zazwyczaj posiadają mechanizmy korygujące „w locie” błędy powstałe podczas odczytu danych, jednak czasem nie wystarczają one do naprawy błędnie odczytanych danych i system zawiesza się lub w ogóle się nie uruchamia.

Często, odpowiednio modyfikując parametry odczytu, udaje się ostatecznie wykonać obraz takiej karty, zawierający wszystkie sektory nośnika. Dopiero po utworzeniu obrazu, można przystąpić do naprawy struktur systemu plików.

Należy tu podkreślić, że o ile rynek komputerów PC w zastosowaniach biurowych czy domowych, zdominował system Windows, mający główną konkurencję w produktach firmy Apple, a pozostałe systemy operacyjne, stanowią jedynie mały odsetek rynku, to w przypadku zastosowań przemysłowych, używanych jest wiele różnych systemów operacyjnych. Co ciekawe, są to czasami systemy z rodziny DOS czy UNIX, jak i systemy czasu rzeczywistego takie jak QNX, THEOS, Nucleus RTOS, czy też bardziej ogólnego zastosowania takie jak Windows, Solaris, Novel NetWare, a ostatnimi czasy coraz częściej Linux.

Każdy z tych systemów operacyjnych, ma swoją specyfikę obsługi błędów nośników danych i radzenia sobie z nimi. W większości przypadków udaje się doprowadzić do ponownego, prawidłowego działania sytemu. Często, uruchomienie sprawdzania stanu systemu plików, zawierającego system operacyjny, po przeniesieniu go na nowy, sprawny nośnik, pozwala na wywołanie wewnętrznych mechanizmów, pozwalających na naprawę błędów czy to na poziomie systemu plików czy na poziomie komponentów systemu operacyjnego. Takie rozwiązanie, bywa częstokroć jedynym możliwym do przeprowadzenia procesem, ze względu na egzotykę zastosowanego oprogramowania. Niektóre systemy operacyjne zastosowano bowiem jedynie w wąskiej rodzinie maszyn przemysłowych, w związku z tym nie istnieją żadne zewnętrzne narzędzia pozwalające na naprawę struktur danych, inne niż wbudowane w sam system. Gdy takie narzędzia nie istnieją, jedyną radą jest ręczna edycja zawartości kolejnych sektorów, tak by sprzęt przywrócić do działania, do takiego stanu jak sprzed awarii nośnika danych.

O ile większość działań, jesteśmy w stanie wykonać w naszym laboratorium, w oparciu o sam nośnik, o tyle weryfikacja stanu systemu operacyjnego, a w szczególności możliwości jego prawidłowego uruchomienia, wymaga dostarczenia również całego komputera sterującego. Dopiero weryfikacja pracy całego zestawu wraz z nośnikiem, daje pewność dalszej prawidłowej pracy. W niektórych wypadkach, zastosowane rozwiązania wykorzystują sprzętowe moduły, zawierające klucze licencyjne oprogramowania. Takie moduły-klucze muszą być wówczas dostarczone do naszego laboratorium, wraz z całym zestawem komputerowym.

Gdy awarii ulegnie wewnętrzny kontroler karty, a właściwie rejony pamięci flash przechowujące firmware, konieczny jest demontaż elementów układu elektronicznego. Umożliwia to odczyt poszczególnych chipów pamięci flash w odpowiednim czytniku. Następnie, dekoduje się i integruje zapisane w nich nieprzetworzone w żaden sposób dane, do postaci udostępnianej przez kontroler, jako kolejne sektory nośnika. Dzięki posiadanemu sprzętowi, doświadczeniu i umiejętnościom, jesteśmy w stanie odzyskać dane, nawet w przypadku tak krytycznych uszkodzeń kart CF. Pozwala to na przywrócenie sprawności systemom sterującym stosowanym w przemyśle, nawet w tak skomplikowanych przypadkach awarii.

W przypadku problemów z komputerem sterującym, lub nośnikiem danych z takiego komputera, zapraszamy do kontaktu i na naszą stronę https://www.alldatarecovery.pl/

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Opaczewska 43, lokal U8. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl