Jedna awaria, dwie macierze dyskowe. Część 1

Niedawno do naszej firmy trafił klient, w którego firmowej infrastrukturze uległy uszkodzeniu dwie macierze dyskowe. Ta część opisuje prace z serwerem TS-859U-RP.

Serwer ten, jest dość wiekową konstrukcją firmy QNAP. Osiem kieszeni, pozwala na wiele różnych konfiguracji jego macierzy dyskowej. Możliwe w nim są do zastosowania następujące konfiguracje: JBOD, RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 5+ (z dyskami zapasowymi hot spare), RAID 6, RAID 6+ (z dyskami zapasowymi hot spare). Zawiera on jeden dwurdzeniowy procesor Atom i może obsłużyć do 1 GB RAM typu DDR 2.

Taka dość ograniczona jeśli chodzi o moc obliczeniową architektura, nie przeszkodziła wdrożyć ciekawego rozwiązania, jakim jest możliwość zainstalowania serwera Microsoft SQL Server na tej linuksowej maszynie. (Na marginesie tego przypadku – w Internecie można znaleźć opisy instalacji MS SQL nawet w modelu TS-251, ale to oczywiście rozwiązanie tylko dla mikro firmy, ze względu na ograniczenia tej platformy).

Jak można się domyślić, powyżej opisana instalacja, podyktowana była oszczędnościami, i to również oszczędności doprowadziły niestety do awarii, a w efekcie tego, do konieczności skorzystania z usług odzyskiwania danych z macierzy dyskowych.

W serwerze, część dysków (6 sztuk), stanowiły konstrukcje Western Digital RE4 o pojemności 2T. Pracowały one w nim od początku. Dwa dyski, zostały wymienione na produkty firmy Seagate, niestety z budżetowej linii ST2000DM001 Desktop HDD, ze względu na pojawienie się błędnych sektorów na ich powierzchni.

Usterka jaka dotknęła tę konkretną macierz dyskową, jest typowa i polegała na pojawieniu się błędnych sektorów w większej ilości dysków, niż dopuszczalna ilość dla danego typu RAID. W przypadku RAID 6 to ponad 2 uszkodzone dyski. Oczywiście, użycie dysków klasy konsumenckiej, w rozwiązaniu serwerowym, doprowadziło do ich przedwczesnego zużycia, natomiast ponad normatywny czas użytkowania dysków klasy serwerowej dopełnił dzieła zniszczenia. Ostatecznie oba dyski Seagate, oraz dwa kolejne dyski Western Digital, ujawniły błędne sektory na ich powierzchniach, po utracie zasilania przez serwer, w wyniku długotrwałej przerwy w dostępie do energii elektrycznej. Serwer został prawidłowo wyłączony, w wyniku wyczerpania baterii zasilacza awaryjnego do krytycznego poziomu. Po przywróceniu zasilania, niestety cztery dyski wykazywały już błędy i nie było możliwości uruchomienia macierzy, nawet w trybie zdegradowanym.

W wyniku naszych prac, udało się odczytać zawartość wszystkich dysków (niestety w przypadku 4 pozostały nieodczytane rejony błędnych sektorów). Jak się jednak okazało, jedynie 6 dysków pracowało w macierzy przez 3 miesiące poprzedzające ostateczną awarię. Dwa z dysków zostały awaryjnie odłączone odpowiednio rok i 8 miesięcy przed awarią, jednak nikt nie zajął się ich wymianą na sprawne. O ile przestrzeń danych, utworzona przez macierz serwera i przeznaczona na serwer plików, nie ucierpiała w wyniku powstania błędnych sektorów, o tyle przestrzeń przechowująca bazę MS SQL została na tyle mocno uszkodzona, że nie udało się odzyskać spójnej zawartości tej bazy danych. Konieczne stało się więc sięgnięcie po dane, zawierające backup bazy, zapisany w drugiej macierzy, w serwerze QNAP-TS-459U-SP. Ale odzyskiwanie tych danych, to już temat na osobny wpis, stanowiący drugą część opisu tego przypadku.

Posiadane zaplecze, jak i wieloletnie doświadczenie, pozwala nam odzyskiwać dane z układów macierzy dyskowych nie zależnie od ich konfiguracji, szczegółowe informacje można znaleźć na naszej stronie, oraz pod linkiem https://www.alldatarecovery.pl/

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Opaczewska 43, lokal U8. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl