Co można zrobić z dyskiem SSD w celu odzyskania danych?

Profesjonalne laboratorium odzyskiwania danych ma na wyposażeniu sprzęt, który pozwala na odzyskiwanie danych z różnego typu nośników zarówno HDD jak i SSD. Jest to sprzęt drogi i zaawansowany, ale też dający bardzo duże możliwości, jeżeli chodzi o ingerencję w nośnik w celu odzyskania z niego danych.

Za pomocą tych urządzeń FLASH i specjalistycznego oprogramowania jesteśmy w stanie przeprowadzić wnikliwą analizę nośnika półprzewodnikowego, dokonać zmian w firmware kontrolera i chipów pamięci w celu uzyskania dostępu do pamięci Flash-NAND oraz odczytanie ich zawartości.

Do uzyskania dostępu do dysku przeważnie konieczne jest wprowadzenie dysku w specjalny tryb komunikacji, co umożliwia wykonywanie przez jego kontroler podstawowych poleceń ATA. Dzięki temu trybowi, można użyć dysku SSD z podstawową funkcjonalnością i odczytać informację z chipów pamięci. W niektórych przypadkach konieczne jest emulowanie funkcji kontrolera (rozmieszczenia danych do poszczególnych komórek pamięci) , jego parametrów translacji, odtworzenia algorytmu detekcji błędów , dodatkowych bitów ECC oraz ich modyfikacji.

Technologia wytwarzania dysków SSD idzie bardzo szybko do przodu, co wymusza również zmiany w technologii odzyskiwania danych z dysków SSD. Zmienia się technika wytwarzania chipów pamięci oraz kontrolerów (obecnie stosowane są już chipy 3D - 64 warstwowe, co nie jest jeszcze szczytem osiągnięć).

Największym wyzwaniem w odzyskiwaniu danych z dysków SSD jest ich różnorodność, zmienność oraz różnice w konstrukcji poszczególnych dysków. Należy w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że jest tylko kilku producentów komponentów, a reszta producentów bazuje na ich elementach, logując wyprodukowany dysk swoimi oznaczeniami i modyfikując czasem Firmware. I tak np. chipy pamięci wytwarzane są przez : Toshiba, Intel, Sandisk (obecnie WD), Samsung Electronics, Hynix oraz Micron; kontrolery – Phison, Toshiba, Sandisk, Marvell, Intel, Samsung, SandForce, SiliconMotion. Każdy producent stosuje jeszcze kilka rozwiązań i modyfikacji swoich produktów. Wystarczy pomnożyć ilość różnych modeli kontrolerów przez ilość stosowanych chipów NAND, a w wyniku otrzymamy astronomiczną liczbę kombinacji. Poza tym każdy z producentów dysków ma swoje własne projekty fizyczne, programowe - algorytm układu danych, sposobu ich konfiguracji, szyfrowania i dostępu do nich. Zdarza się niejednokrotnie , że zmiany są wprowadzane nawet w tym samym modelu. Widać więc, że możliwości konfiguracji fizycznej i programowej jest ogromna ilość. Każda firma odzyskująca dane musi każdą taką konfigurację rozpracować i odtworzyć, by odzyskać dane z każdego pojedynczego egzemplarza. Są to najczęściej rozwiązania autorskie, gdyż żaden z producentów nie udostępnia tajemnic technologicznych swoich produktów.

W związku z powyższym mimo najlepszego wyposżenia technicznego i zaawansowanego oprogramowania , odzyskanie danych z dysków SSD jest wyzwaniem niesamowicie trudnym i tylko najlepsze laboratoria są w stanie to robić. Muszą one mieć wiedzę Know-how, odpowiednie przygotowanie i warunki. Niewiele firm w Polsce jest w stanie sprostać takim wyzwaniom.

Strona używa plików cookies do śledzenia zachowań użytkowników. ©2020 All Data Recovery. Warszawa, ul. Opaczewska 43, lokal U8. więcej informacji na stronie: www.alldatarecovery.pl